Jesteś tutaj

Projektu FIO w SP w Ostrowsku - "Na szlaku książki"

Grupa nieformalna rodziców i nauczycieli  we współpracy z Grupą Inicjatyw Lokalnych „GIL” pozyskała środki na realizację kolejnego projektu w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA. W ramach  projektu „Na szlaku książki … rozwijanie pasji czytania” uczniowie Szkoły Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Biblioteki Jagiellońskiej i „Rydlówki”.

Biblioteka Jagiellońska jest  jedną z największych bibliotek w Polsce i dlatego została uznana za część Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Grupa uczniów odwiedziła  wypożyczalnię, następnie czytelnie: informacji naukowej, pracowników nauki. W czytelni  dokumentów audiowizualnych za pomocą odpowiednich specjalistycznych sprzętów można było zobaczyć gazetę w formie obrazu, co bardzo spodobało się uczniom i chętnie po kolei przewijali strony. Oprócz wyżej wymienionych pomieszczeń, można było zobaczyć magazyny, w których kryło się wiele skarbów. Uczniowie zachwyceni byli wózkami, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu, dostarczały książki do czytelników. Uczniowie podzieleni na grupy realizowali zamówienia - rewersy. Znalezione książki  wysyłali  w wyznaczone miejsce w bibliotece. Ważnym punktem tej wycieczki były magazyny, w których swoje miejsce mają wszelkie dodatki do gazet  m. in.: zabawki, klocki, płyty. W trakcie wycieczki można było zobaczyć drewniane katalogi.  Kolejna rzecz, która przykuwała uwagę uczniów to regały przesuwne w magazynach.

Ostatnim punktem na „Na szlaku książki” była Rydlówka- dwór należący do Lucjana Rydla, w którym odbyło się słynne wesele właściciela dworu z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Na tym weselu gościł Stanisław Wyspiański, który stał oparty o framugę, obserwując tańczących. Poeta wpatrywał się w wiszącą nad biurkiem litografię obrazu Matejki „Wernyhora” i zastanawiał się, jakby to było, gdyby do izby wszedł ów wróżbita, wzywając weselników do walki o niepodległość. Tak narodziła się koncepcja słynnego dramatu „Wesele”. My również mogliśmy stanąć dokładnie w tym miejscu, w którym niegdyś stał Wyspiański. Wysłuchaliśmy także krótkiego wykładu na temat historii Rydlówki. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach „Scenografia Wesela – między dosłownością a metaforą”.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer