Jesteś tutaj

VIII Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Ludźmierzu.

VIII Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbywała się w dniach 13-14 lipca 2019 r. Tegoroczna wystawa zgromadziła hodowców zwierząt, wystawców sprzętu rolniczego, instytucji związanych z rolnictwem oraz producentów wyrobów mleczarskich. Podczas wystawy hodowcy zaprezentowali 60 sztuk bydła mlecznego, 12 szt. bydła mięsnego, 37 koni, 43 owce, 5 kóz, 229 królików oraz 24 gołębie. Podczas pierwszego dnia imprezy mimo niezbyt sprzyjającej pogody obyła się ocena przywiezionych zwierząt. Na przygotowanym ringu przeprowadzone zostały konkursy oceny bydła oraz owiec i kóz. Króliki i konie ocenione zostały w specjalnie do tego celu przeznaczonych miejscach i namiotach. W konkursach wybrano czempionów i superczempionów poszczególnych gatunków. Po zakończeniu oceny został zorganizowany Wieczór hodowcy, podczas którego przedstawiciele poszczególnych związków wręczyli swoim hodowcom dyplomy za udział w wystawie. Zakończenie pierwszego dnia to zabawa podczas koncertu zespołu Mafia oraz potańcówka przy muzyce grupy Feromon.

Drugi dzień Wystawy rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w intencji Hodowców w Bazylice w Ludźmierzu. W procesji z darami przyniesiono kwiaty, owoce, sery, oscypki, chleb, mleko - wyroby będące efektem pracy hodowców. Po mszy rozpoczęła się oficjalna część VIII Podhalańskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Ludźmierzu, która zgromadziła zaproszonych gości, hodowców oraz widzów. Na scenie pojawili się przedstawiciele organizatorów, współorganizatorów, sponsorów oraz instytucji wspierających. Byli to między innymi Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Mleka Zbigniew Młyński, Prezes Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego Pro Nati Maciej Baraniak, Wicestarosta Nowotarski Bogusław Waksmundzki, Sekretarz Gminy Czarny Dunajec Michał Jarończyk, Poseł Jan Duda, Andrzej Ziobro Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku, przedstawiciele związków branżowych, instytucji związanych z rolnictwem KRUS, ARiMR, Małopolskiej Izby Rolniczej, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wyróżnionym hodowców poszczególnych gatunków zostały wręczone puchary oraz nagrody za czempiony oraz superczempiony wystawy.

Następnie odbył się konkurs wiedzy rolniczej przygotowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Niezwykle atrakcyjne nagrody rzeczowe na konkurs ufundował Małopolski Ośrodek. Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, KRUS oraz Gmina Nowy Targ. Konkurs prowadził Pan Stanisław Buła z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu.

Setki zwiedzających oglądało pokazy nagrodzonych zwierząt - bydła, koni oraz owiec. Równie widowiskowe były pokazy zaprzęgów konnych czy Konkurs Młodego Hodowcy. Najmłodsi uczestnicy wystawy mieli do dyspozycji atrakcje przegotowane na stoisku Mlekosia- Funduszu Promocji Mleka, gdzie można było twórczo spędzić czas podczas zabawy, rysowania oraz „dojenia krowy”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także wystawiane traktory, maszyny i urządzenia rolnicze oraz stoiska pozostałych wystawców. Na zakończenie imprezy wystąpił zespół Top One, gromadząc tłumnie publiczność.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer